فعالیت‌های تیم اجرایی

درباره

مسابقه‌ی بازی–ریاضی، مجموعه‌ای از بازی‌های تركیبیاتی است که در چند مرحله بین تیم‌های شرکت کننده برگزار می‌شود. این مسابقه در چند سال گذشته در دانشکده ریاضی با عنوان جام پژوهش، برگزار می‌شده است. در دوره‌های اول تیم‌های شرکت کننده در این مسابقه تنها از دانشکده ریاضی بوده‌اند، اما با توجه به جذابیت این مسابقه و ارتباط آن با برخی از رشته‌های مهندسی این مسابقه مورد استقبال دانشجویان رشته‌های‌مهندسی، به ویژه دو رشته مهندسی کامپیوتر و برق قرار گرفت. در همین راستا همزمان با شصتمین سال تاسیس دانشگاه، و با توجه به استقبال هر ساله از این مسابقه، تصمیم گرفته شد این دوره از مسابقه به طور گسترده و در سطح دانشگاه‌های مشهد برگزار گردد. پس از آن مسابقات مشابه زیادی در شهرهای مختلف کشور و برای مقاطع مختلف تحصیلی برگزار شده است.

هدف از برگزاری مسابقه

همان طور که گفته شد، این بازی‌ها در عین سادگی ارتباط زیادی با مفاهیم ریاضی دارند. از این رو، این بازی‌ها زمینه‌ی خوبی برای علاقه‌مند کردن افراد و آشنا ساختن آن‌ها با کاربردهای زمینه‌های مختلف ریاضیات است. بعضی از این مسابقه حتی می‌تواند در زندگی روزمره کاربرد داشته و ایده‌های خوبی برای انجام کارهای روزانه در اختیار افراد قرار می‌دهد. به عنوان مثال، بعضی از بازی‌ها که به نوعی بر اساس روش‌های پر کردن یک فضای خاص با اشکال ویژه طراحی شده است (Packing problem) می‌تواند در بسیاری از امور روزانه کاربرد داشته باشد. در واقع به وسیله‌ی این بازی‌ها می‌توان کاربردهای ساده‌ای از ریاضیات را معرفی کرد. هدف اصلی از برگزاری این مسابقه، علاقه‌مند کردن افراد با ریاضیات از طریق بازی و آشنا ساختن آن‌ها با کاربرهای جنبه‌های گوناگون ریاضی می‌باشد. همان طور که گفته شد، ارتباط این بازی‌ها با شاخه‌های مختلف ریاضی، زمینه خوبی برای آشنا کردن افراد با ریاضیات و گسترش آن می‌باشد.
اما اهداف و نتایج دیگری که برگزاری این مسابقه در پی خواهد داشت عبارتند از:

  • به چالش کشیدن ذهن افراد و درگیر کردن آن‌ها با مسائل که باعث پویا ماندن ذهن افراد می‌گردد.
  • از آن جایی که مسابقه به صورت تیمی برگزار می‌شود، زمینه‌ی بسیار خوبی برای تمرین کار گروهی در شرایط سخت را برای افراد به وجود می‌آورد
  • با توجه به این که بازی‌ها دارای محدودیت‌های زمانی بوده و نیاز به تجزیه و تحلیل دارند، می‌توانند باعث تقویت قدرت درک و تجزیه و تحلیل افراد شود.
  • از عوامل بسیار مهم در این مسابقه، ابتکار و نو‌آوری می‌باشد. در واقع چون بسیاری از این مسابقه، مسائل جدیدی می‌باشند، برای حل آن‌ها نیاز به ارائه روش‌های جدید دارند که خود باعث می‌شود تا قدرت ابتکار و نوآوری افراد افزایش پیدا کند.